1. Системи пожежної сигналізації та оповіщення про пожежу
Cистеми пожежної сигналізації (СПС), призначена для завчасного виявлення джерел спалаху, тобто для боротьби з вогнем на першій стадії пожежі. Крім того, у функціональні можливості таких систем входять: передача сигналу на пост пожежного спостереження, запуск механізмів сповіщення людей про займання, відключення вентиляції, електротехнічного обладнання, запуск системи пожежогасіння, димовидалення, розблокування систем контролю доступу.
Основне призначення системи сповіщення — це попередження людей, які знаходяться в будівлі, про пожежу або іншу аварійну ситуацію та управління евакуацією.
2 Автоматичні системи пожежогасіння
Автоматична система пожежогасіння (АСПГ) — система пожежогасіння, що автоматично спрацьовує при перевищенні контрольованим чинником (чинниками) пожежі встановлених порогових значень в зоні, що захищається. Вживання таких систем, де вогнегасна речовина при спалаху автоматично подається в приміщення, яке захищається, особливо виправдано при захисті дорогого обладнання, матеріалів або цінностей. Установки автоматичного пожежогасіння дозволяють ліквідовувати на ранній стадії спалах твердих, рідких і газоподібних речовин, а також електроустаткування під напругою. Такий спосіб гасіння може бути об’ємним при створенні вогнегасної концентрації за всім обсягом приміщення, яке захищається, або локальним — у випадку, якщо вогнегасна концентрація створюється довкола пристрою, яке захищається
3. Система димовидалення
Важливо для безпеки людей створити протидимний захист приміщень і особливо шляхів евакуації. Протидимний захист забезпечу¬ється обмеженням розповсюдження продуктів горіння по будівлях та приміщеннях, ізоляцією можливих місць виникнення по¬жежі, примусо¬вим видаленням диму. Ці задачі вирішуються за допо¬могою об’ємно-плану¬вальних та конструктивних рішень при проектуванні об’єктів, деякими технологічними прийомами в процесі будів¬ництва, завдяки використанню спеціальних пристроїв і вентиляційних систем, які призначені для видалення диму, зниження температури і конденсації продуктів горіння.
4. Внутрішній пожежний водопровід
Пожежні водопроводи діляться на зовнішні і внутрішні. Вони являють собою замкнуту систему труб, пожежних кранів та інших елементів, призначених для гасіння пожеж. Підрозділяється внутрішній пожежний водопровід на багатофункціональний і спеціальний. Спеціальний призначений тільки для гасіння вогнищ загоряння і пожеж, подає воду тільки до пожежного крана. Багатофункціональний може бути складовою частиною господарського водопроводу.
5. Вогнезахист конструкцій являє собою важливу складову частину системи заходів, які забезпечують пожежну безпеку.
У будівельних конструкціях можуть використовуватися найрізноманітніші матеріали — як за походженням, так і за класом пожежної небезпеки. Вогнезахист є найголовнішою мірою, сприяє профілактиці пожеж, а також є пасивним засобом захисту від пожеж. Це підвищує фактичну вогнестійкість конструкції до необхідних значень і обмежує поширення вогню. Крім того, вона знижує горючість матеріалів, запобігає загорянню, уповільнює або навіть припиняє початок пожеж і допомагає швидко локалізувати його.